Pazar , Ocak 25 2015
Son Haberler

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ucuz Klima Tavsiyeleri 2013

Yaz aylarına girmemiz ile beraber yavaş yavaş havalar ısınmaya başladı. Sıcakların artması ile beraber klimalar açılmaya başlandı. Kliması olanlar klimalarının bakımını yaptırmak için arayışlara, olmayanlar ise bütçesine göre klima arayışına başladı. Bu yazımız da ucuz klima nereden alınır, 2013 ucuz klima tavsiyelerini bulabilirsiniz. Ayrıca alttaki bilgilerden yararlanarak sizde evinize fiyat performans oranı yüksek, enerji tüketimi düşük klimalar alabilir ve yaz aylarını rahat ve serin geçirebilirsiniz.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenler oda büyüklüğü, klima gücü ve klimanın enerji tüketimidir.  Örneğin küçük odanıza büyük klima almak bütçenizi yormaktan başka bir işe yaramaz. Bundan daha kötüsü de büyük odanıza soğutma gücü yetersiz klima almak olacaktır. Bu klima hem en yüksek çalışmada dahi odanızı soğutmayacak hemde  elektrik faturanıza da  ekstra yük bindirecektir.  Doğru kapasite de klima almak için öncelikle odanızın metrekare olarak ölçüsünü bölge sıcaklık katsayısı ile çarpmanız gerekmektedir. Ardından klimanın çalışacağı odada bulunacak insan sayısı ile 600 sayısı çarpılıp çıkan iki sonucun toplanması gerekmektedir.

Bölge sıcaklık katsayıları ise; 

  • Akdeniz: 445
  • Doğu Anadolu: 308
  • Ege: 423
  • Güneydoğu Anadolu: 462
  • İç Anadolu: 346
  • Marmara ve Karadeniz: 385

Örneğin Marmara bölgesinde oturuyorsunuz ve odanızın metrekare cinsinden  büyüklüğü 20 m2. Yapmanız gereken marmara bölgesinin sıcaklık katsayısı ile odanızın ölçüsünü çarpmak. Ardından klimalı oda da bulunacak insan sayısı ile 600 rakamını çarpmak ve çıkan sonuçları toplayarak Btu cinsinden değere ulaşmak.

Matematiksel olarak açıklamak gerekirse;

20 x 385= 7.700

4 x 600 = 2.400

Sonuç:

7.700 + 2400=  10.100 Btu

Yukarıda size örnek olması açısından bir işlem yaptık. Sizde klima alırken kesinlikle aşağıdaki hesabı yapınız daha sonra hem kafanız hemde cebiniz rahat etsin.

Yukarıdaki işlem 20 m2 ve 4 kişik bir aile içindir. Bulunan sonuç doğrultusunda Alınması gereken klima kesilikle 9.000 Btu dan yüksek olmalıdır. Bu işlem için ideal seçim 12.000 Btu olacaktır.

İnverter klimalar çok düşük tüketim değerlerine inebilir ancak fiyatları pahalıdır. İnverter alamıyorsak kesinlikle A sınıfı klimalar tercih edilmelidir.

Alttaki klima tavsiyeleri fiyat performans açısından üstündür ve 20-25 m2 odalarını içindir. Odaların boyutu arttıkça alınacak klimanın Btu değerleride artmalıdır.

Ucuz Klima Tavsiyeleri 2013:

900 – 1000 TL  Arası Tavsiyeler: 
 
Airfel green 12.000 Btu 
Gree Marka 11.000 Btu 
 

Sizde tavisye ettiğiniz klimaları bize aşağıdaki yorum bölümü yardımı ile bildiriniz ve yazımıza ekleyelim.

Bu yazı için gelen aramalar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Scroll To Top